Piercing

Przekłuwanie dowolnych części ciała – bezpieczeństwo zabiegu gwarantuje certyfikowany specjalista

Uwagi podstawowe

Na wstępie - jeśli widzisz pistolet w rękach kogoś, kto zamierza przekłuwać pępki, brwi i wargi - uciekaj! Do przekłuwania wszystkiego poza przedziurawieniem ucha służą igły jednorazowe. Wszystkie zabiegi przekłucia, powinny być wykonywane w pozycji leżącej w jednorazowych, jałowych rękawiczkach oraz przy użyciu jednorazowych, jałowych materiałów opatrunkowych. Gabinet powinien być także wyposażony w środki do dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz działające miejscowo środki znieczulające. Osoby wykonujące zabiegi powinny być odpowiednio przeszkolone, o czym mogą zaświadczyć dyplomy i certyfikaty ukończenia odpowiednich kursow teoretycznych i praktycznych. Kursy takie są prowadzone przez lekarzy dermatologa, alergologa i chirurga. W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej wprowadzony został obowiązek sterylizacji narzędzi w gabientach kosmetycznych. Koniecznym urządzeniem jest tu autoklaw do wyjaławiania narzędzi mających kontakt ze skórą (piercing, manicure, pedicure, zabiegi na twarz). Tylko taka sterylizacja daje gwarancję zniszczenia wirusów, bakterii, a także zarodników i przetrwalników (m.in. WZW typu B, HIV). Ministerstwo Zdrowia przy zabiegach naruszających ciągłość tkanek zaleca stosowanie sterylizatora parowego. Sterylizatory na gorące, suche powietrze (tzw. kulkowe) sa niewystarczające. Jak poznać, że narzędzia są jałowe? Są zapakowane w specjalny zamknięty, atestowany rękaw do sterylizacji i każdorazowo przed zabiegiem z niego wyciągane.

Aby ustrzec się przed zagrożeniem zakażenia nie dokonuje się zabiegów na skórze uszkodzonej lub chorobowo zmienionej (np. trądzik) oraz w obrębie zmian barwnikowych (pieprzyki, znamiona). Miejsce przekłute nie powinno być podrażniane. Pamiętać o tym należy zwłaszcza w przypadku części ciała , które mają kontakt z ubraniem. W przypadku przekłuć w obrębie jamy ustnej konieczne jest zachowanie szczególnej higieny jamy ustnej. Wykonanie zabiegu wyklucza hemofilia, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość oraz cukrzyca.
Czas gojenia waha się od 2 tygodni do kilku miesięcy. Dużą rolę w przyspieszeniu gojenia odgrywa , oczywiście, higiena zachowana w czasie i po zabiegu. W każdym przypadku, po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości, konieczny jest kontakt z gabinetem lub od razu z lekarzem specjalistą. Piercing to zabieg, który wykonany w jałowych warunkach, z użyciem jałowej ozdoby i poddany pielęgnacji zgodnej z zaleceniami podanymi w gabinecie nie niesie zagrożenia dla organizmu i jest zabiegiem bezpiecznym.

Zabieg przekłuwania ciała, czyli tzw. "piercingu" jest rozmyślnym przerwaniem tkanek, czego konsekwencją jest powstanie małej rany skórnej, której właściwe zagojenie zależy w ogromnym stopniu od odpowiedniej pielęgnacji oraz od zachowania szczególnych zasad higieny. Poniżej zamieszczamy uwagi i zalecenie, które należy stosować po przeprowadzonym zabiegu:

piercing - ŁUK BRWIOWY

piercing - NOS (NOZDRZE)

piercing - JĘZYK

piercing - PĘPEK

piercing - WARGA (LABRET)

Mińsk Mazowiecki, ul. Kościuszki 25B/36, tel. (025) 758 83 80, kom. 601 390 410
Zapraszamy: poniedziałek - piątek 9.00-18.00, soboty 8.00-14.00
realizacja: AR Jankowski.media.pl