Botox R, Dysport R

Likwidacja zmarszczek - Toksyna Botulinowa (Botox, Dysport)

TOKSYNA BOTULINOWA to preparat stosowany głównie do likwidacji zmarszczek mimicznych. Mechanizm działania polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych w tkankach, przez co uzyskujemy rozluźnienie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Efekty:

Botulina jest równie skuteczna u kobiet, jak i u mężczyzn. Zabieg trwa około 15 minut w zależności od liczby leczonych miejsc. Botulina zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia a pełen efekt leczenia może być widoczny po 7-14 dniach.
Zmarszczki to widoczne zagłębienia, które związane są z procesem starzenia się skóry i zaniku w niej włókien elastyny i kolagenu. Kolagen i elastyna tworzą "rusztowanie" dla skóry sprawiając, że jest on gładka i napięta.Z upływem czasu ilość tych substancji maleje co wpływa m. in. na powstawanie zmarszczek.

Zaburzenia, które prowadzą do powstawania zmarszczek to:

Zmarszczki można podzielić na:

Palenie papierosów i ekspozycja na słońce nasilają powstawanie zmarszczek. Zmarszczki mimiczne to efekt działania mięsni mimicznych , od których zależy mimika naszej twarzy. Zmarszczki te to zmarszczki dynamiczne.
Pierwsze drobne zmarszczki powstają już ok. 25 roku życia. Kiedy marszczymy brwi, uśmiechamy się lub śmiejemy wtedy następuje skurcz mięśni twarzy i powstają fałdy skórne tworzące dynamiczne zmarszczki i linie. Z czasem te dynamiczne zmarszczki i linie pogłębiają się i pozostają na stałe. Najbardziej widoczne z nich to tzw. "kurze łapki" wokół oczu, zmarszczki złości i zdziwienia na czole.
Preparat toksyny botulinowej to najlepszy sposób na pozbycie się zmarszczek, zarówno u kobiet jak i mężczyzn bez względu na wiek stopień nasilenia objawów starzenia się. Odmładzające zabiegi botulinowe cieszą się ogromnym powodzeniem na całym świecie, zwłaszcza wśród osób aktywnych zawodowo, biznesmenów, osób publicznych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Botox stosuje sie nie tylko do wygładzania zmarszczek, ale rowniez do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zastrzyki z toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Botox może też uwolnić nas od bólów głowy - podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę. Preparat botuliny stosujemy również w leczeniu nadpototliwosci.
Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet.
Zgodnie z najnowszą wiedzą i zaleceniami polecamy łączenie zabiegu BotoxR z mezoterapią kwasem hialuronowym (Surgilift, Restylane Vital, Mesolift). Zabiegi te doskonale się uzupełniają co pozwala na uniknięcie niekorzystnych działań BotoxR takich jak np. wysuszanie skóry szczególnie w okolicy oczu.

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego. Aktualnie jest 7 szczepów tej bakterii, które produkują t różnych antygenowo toksyn.
Najsilniejszy efekt terapeutyczny posiada toksyny typu A. W handlu znajdują się dwa preparaty farmakologiczne toksyny botulinowej typu A:
Dysport - firmy Beaufour Ipsen International
Botox - firmy Allergan

Jak działa toksyna?

Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na zablokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych w nerwach zaopatrujących dany mięsień. Wstrzyknięta do danego t mięśnia toksyna powoduje, że tylko jego funkcja zostaje zahamowana, a pozostałe mięsnie działają.
Zmarszczki znikają a wyraz twarzy nie zmienia się.

Na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem planuje się miejsca, w które ma być podawana botulina, zaznaczając je specjalna kredką. Następnie wybrany preparat zawierający toksynę botulinową po odpowiednim rozcieńczeniu wstrzykuje się we wcześniej zaznaczone miejsca.
Zabieg wykonuje się przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igiełką, co powoduj, że pacjent z reguły nie odczuwa większych dolegliwości bólowych.

Najczęstsze poddawane zabiegowi miejsca to:

Inne zastosowanie toksyny:

Botox na depresję?

Najciekawszym zastosowaniem toksyny botulinowej jest leczenie nią depresji. Okazuje się, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy funkcjonowaniem mięśnia marszczącego brwi a ośrodkiem depresji w korze mózgowej. 9 na 10 pacjentek z depresją, którym wstrzyknięto botox, po 2 miesiącach uznano za wyleczone z choroby.

Kiedy działa botulina?

Toksyna zaczyna działać po 3-4 dniach. Efekt jej działania utrzymuje się do około 6 miesięcy. Po tym okresie ponownie, bez żadnych obaw można poddać się zabiegowi.

Przeciwskazania:

Jak będę wyglądać po zabiegu?

Najczęściej w miejscu podania toksyny powstają punkcikowate zaczerwienienia, po których nie ma żadnego śladu. Czasami obserwujemy niewielkie krwiaczki, które same szybko ustępują. Po wykonanym zabiegu można bez żadnych obaw powrócić do pełnej aktywności.

Kto może wykonać zabieg?

Wyłącznie lekarz po przebytych odpowiednich kursach.

Mińsk Mazowiecki, ul. Kościuszki 25B/36, tel. (025) 758 83 80, kom. 601 390 410
Zapraszamy: poniedziałek - piątek 9.00-18.00, soboty 8.00-14.00
realizacja: AR Jankowski.media.pl